Haber

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nden Cumhuriyetin 100. Yılı Özel Programı

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle “Yüzyıllık Zarafet” konulu bir program düzenledi.

Enstitüde düzenlenen program İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşuyla başladı.

Programda “Cumhuriyet’in 100. Yıl Kutlama Filmi” gösteriminin ardından “Asırlık Zarafet Defilesi” gerçekleştirildi. Defilede geçmişten günümüze kadın kıyafetleri sergilendi.

Enstitü Müdürü Nazan Suna Alpural, büyük bir zafere ulaşan Kurtuluş Savaşı’nın Cumhuriyet yönetimiyle taçlandırılmasının 100. yıl dönümünün coşkuyla kutlandığını söyledi.

Atatürk’ün arzu ettiği muasır medeniyetler seviyesine doğru kararlı adımlarla ilerlediğimizi belirten Alpural, “Ülkemizde sosyal ve ekonomik birçok yeniliğin yanı sıra, Cumhuriyet idaresinde eğitim alanında da yeni atılımlar yapılmıştır. Osmanlı döneminde başlayan kız çocuklarının eğitim ve öğretimi alanında atılan adımlar ülke genelinde yaygınlaştırılarak kadınlarımızın eğitimine, kadınlarımızın eğitimine ve mesleki gelişimine büyük önem verilmiştir. buna. Bu amaçla kurulan müstesna okullarımızdan biri de olgunlaşma enstitülerimizdir.” dedi.

Alpural, olgunlaşma enstitülerinin 78 yıl önce 1945 yılında İstanbul’dan yola çıkarak kültürel mirası korumak ve bu mirası geleceğe aktarmak, genç kızların profesyonelleşmesi konusunda değerli bir misyonu yerine getirmek amacıyla yola çıktığını belirtti.

Enstitü Müdürü Alpural, “Ülkemizin aynı zamanda zerafet okulları olan enstitülerde eğitim gören genç kızlarımız, edindikleri donanımlarla üreten ve hayata değer katan Türk kadını olma yolunda yıllardır ilerlemektedir. ” söz konusu.

Programa TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un eşi Sevgi Kurtulmuş ve İstanbul Valisi Davut Gül’ün eşi Gülden Gül ile davetliler katıldı.

kizilirmak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu