Haber

Değişen iklimle birlikte Karadeniz’de ‘tropikal meyve’ üretim denemeleri yapılıyor

Küresel iklim değişikliği ile gündeme gelen tropik meyve üretimi için SAMSUN’da denemelere başlandı. İl merkezinde ve Çarşamba, Salıpazarı, Terme ve Ondokuz Mayıs ilçelerinde ejder meyvesi, aronia ve avokado gibi meyvelerin deneme üretimlerinin yapıldığını belirten Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, “Sera bitkilerinin yetişeceğine dair bir önsezimiz var. ve tropikal meyveler bölgemize aktarılacaktır. “Meyve ile deney yapıyoruz” dedi.

Küresel ısınmaya bağlı olarak meydana gelen iklim değişikliği, tarım işlerinde yeni alternatiflerin geliştirilmesine yol açmıştır. Bu anlamda tropikal iklimlerde yetişen tarımsal ürünlerin üretimi için Samsun’da çalışmalara başlanmıştır. Tropik meyvelerin deneme üretimleri il merkezi ile Çarşamba, Salıpazarı, Terme ve Ondokuz Mayıs ilçelerinde gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, örtü altında tropik meyve üretimi konusunda çalıştıklarını belirterek, “Küresel ısınma nedeniyle tropikal meyvelerle de ilimizde denemeler yapıyoruz. Ejder gibi meyvelerin deneme üretimleri yapılıyor. meyve, aronia ve avokado şu anda devam ediyor.İleride Karadeniz Bölgesi Akdeniz’in avantajını yakalayacak.Küresel ısınma her geçen gün ülkemizde kendini gösteriyor. Bu noktada Akdeniz daha sıcak olacağı için sera bitkilerinin ve tropik meyvelerin bölgemize göç etme ihtimali var” dedi. hazırlamak.”

Sağlam, örtü altında ejder meyvesi ve avokado denemelerinin devam ettiğini, kivinin ise örtüden çıkarılarak açık alanda yetiştirilmeye başlandığını söyledi. Elde edilecek sonuçlara göre diğer tropik meyveleri de denemenin mümkün olduğunu belirten Sağlam, “Bahçelerimiz Çarşamba, Salıpazarı, Terme ve Ondokuz Mayıs ilçelerinde yaklaşık 4 bin 500 dönümlük bir alan üzerine kuruldu. Devam ediyoruz ama ejder meyvesi avokado ile örtülü olarak devam edecek.2022-2026 üretim planlaması doğrultusunda Samsun’un birçok yerinde ve Samsun’un batı kesimlerinde kivi, aronia gibi alternatif ürünlerin ekimine başlandı. Avokado ve avokadonun gelişimine göre farklı ürünler de deneyeceğiz.”

haber-amasra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu