Haber

Çifte vatandaşlar İran’da milletvekili olamayacak

İran’da yapılan bir yasa değişikliği ile ikinci bir vatandaşlığa sahip siyasetçilerin milletvekili adayı olmalarının önüne geçildi. Aynı şekilde başka bir ülkede daimi ikametgahı bulunan İranlılar da parlamentoda görev alamayacak.

Resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre İran parlamentosu, ilgili düzenlemeleri içeren maddeyi Pazar günü kabul etti.

Devlet basınında yer alan haberlere göre, söz konusu yasa değişikliği “çıkar çatışmasını önlemek için” yapıldı. Ancak yasadaki değişikliğin, aynı zamanda İngiliz vatandaşlığına sahip eski İranlı üst düzey siyasetçi Alirıza Akbari’nin geçtiğimiz günlerde infaz edilmesine uluslararası toplumun tepkisinden de kaynaklanabileceği belirtiliyor. Ekber casuslukla suçlandı.

Ekberi’nin yargılanması sırasında İranlı siyasetçiler arasında İngiliz vatandaşlığına da sahip olan İranlıların ülkelerine sadakat gösterip göstermeyecekleri konusu da tartışmalara yol açtı.

Bugün milyonlarca İranlı yurt dışında yaşıyor. 1979 İslam Devrimi’nden sonra nüfusun değerli bir bölümü Avrupa, ABD veya Kanada’ya göç etti. Ayrıca, o zamandan bu yana geçen on yıllarda birçok İranlı iş, eğitim veya siyasi zulüm için yurt dışına taşındı.

İran’da 2020’de parlamento seçimlerine yalnızca İran vatandaşlarının katılabileceğini öngören emsal bir yasa çıkarıldı.

dpa/TY,BO

haber-serdivan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu