Haber

Osmangazi’de Bulunan Sultan I. Ahmed Devri

Osmangazi Belediyesi tarafından Bursa’nın Fethinin 697. Yıldönümü kapsamında düzenlenen ‘Sultan I. Ahmed Dönemi ve Bursa’ konulu sempozyum sona erdi.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde düzenlenen Sultan I. Ahmed Dönemi ve Bursa Sempozyumu, birinci gün 4 oturumdan sonra ikinci gün 2 oturumla devam etti. 25 akademisyenin bildiri sunduğu sempozyuma yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, Osmanlı tarihine ışık tutan olayları dinleme fırsatı verdiği için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür etti.

Akademisyenler 25 Bildiri Sundu

Osmanlı İmparatorluğu’nun 14. Padişahı Sultan I. Ahmed dönemin her detayının incelendiği sempozyum; Doç. İsmail Yaşayanlar başkanlığında Raif Kaplanoğlu’nun ‘Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu’, ‘Sultan I. Ahmed Sikkeleri’, Öğretim Görevlisi Asuman Türkmen, Dr. Celalliler’, Prof. Dr. Hatice Şahin ve Dr. Ebru Kuybu Durmaz’ın ‘Veysi’nin Habname’sinde Sözlü Soru’ konulu sunumları ile başladı.

prof. Yusuf Oğuzoğlu başkanlığındaki günün ikinci oturumuna ise Prof. Dr. Mehmet İnbaşı’nın ‘Sultan Ahmed Camii ve Külliyesi’, Prof. İmi Gazelinde Sultan Ahmed’, Dr. Emine Şahin’in ‘Sultan Ahmed Camii Tamiratı’, Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu’nun ‘Sultan Ahmed Camii Meydanı’ Dr. Muhammed Seyyit Şen’in ‘XVII. Yüzyıl Osmanlı Bilim Dünyası ve İznikli Fazıl Ali Bey’in yaptığı sunumlarla tamamlandı.

Aynı zamanda programın sonunda oturum liderleri katılımcılara sertifikalarını dağıttı. 14 yıl hüküm süren Sultan I. Ahmed’in saltanatı ve o dönemde Bursa’daki gelişmelerin anlatıldığı sempozyumla ilgili bildiriler de kitaplaştırılarak bilim dünyasına kazandırıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberyayladagi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu