Ekonomi

Kazakistan’ın Bakü-Tiflis-Ceyhan planı

Kazakistan Ulusal Petrol Taşımacılığı Şirketi’nden (KazTransOil) yapılan açıklamada, ülkenin Tengiz petrol sahasından çıkan yaklaşık 10 bin ton petrolün Hazar Denizi kıyısındaki Aktau Limanı’ndan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tankerine nakledilmek üzere sevk edildiği bildirildi. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC).

Söz konusu güzergah üzerinden Mart ayı sonuna kadar 10 bin ton Kazak petrolünün sevk edileceğine dikkat çekilen açıklamada, “Bakü-Tiflis üzerinden Nisan 2023 dönemi için planlanan petrol sevkıyatı miktarı- Ceyhan boru hattı 125 bin ton” kullanıldı.

İlgili Makaleler

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), Kazakistan petrolünün ilk partisinin 23 Mart’ta Aktau Limanı’ndan Sangachal terminaline tankerle taşındığını bildirdi.

Açıklamada, sevkiyatın SOCAR ile Kazakistan’ın KazMunayGaz şirketi arasında imzalanan ve yılda 1,5 milyon ton petrol geçişini öngören anlaşma çerçevesinde gerçekleştirildiği kaydedildi.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle petrol ihracatı için yeni rotalara yönelen Kazak hükümeti, 2023 yılına kadar Hazar Denizi’nden BTC ile sevkiyata başlayacaklarını, Bakü-Supsa ve Bakü-Batum boru hattı sınırlarında çalıştıklarını açıkladı. .

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de BTC hattının bulunduğu Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılık Güzergahında (Orta Koridor) petrol taşıma hacmini yılda 20 milyon tona çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu