Haber

İskoçya’nın yeni başbakanı Yusuf, resmi konutunda ilk gününde namaz kıldırdı

İskoçya’da bugün yapılan seçimlerle bölgesel hükümetin yeni başbakanı seçilen Hamza Yusuf, Başbakanlık resmi konutu Bute House’da ilk gününde ailesiyle namaz kıldırırken çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı.

Yusuf, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün (28 Mart) milletvekilliği oylamasından sonra ailem ve ben Bute House’da ilk gecemizi geçiriyoruz. ifadelerini kullandı.

Yusuf, başka bir paylaşımında İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile görüştüğünü belirterek, “İskoç halkının ve parlamentonun demokratik isteklerine İngiltere hükümeti tarafından saygı gösterilmesi gerektiğini açıkça belirttim” dedi. o yazdı.

Pakistan asıllı

İskoç parlamentosunun 28 Mart’taki oturumunda Başbakan seçilen Yusuf, ülkenin ilk Müslüman başbakanı olurken, aynı zamanda ülkenin en genç milletvekili ve ilk Müslüman bakanı unvanlarını da elinde tutuyor.

Kullanılan oyların yüzde 52’sine tekabül eden 26 bin 32 oyla seçilen 37 yaşındaki Yusuf, 2018’de Başbakan Nicola Sturgeon’un istifasıyla boşalan İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) genel başkanlığına seçildi. Şubat, kampanya süresince muhalifleri eşcinsel evliliğe ve kürtaj hakkına karşı çıkarken, kendisinin LGBT haklarını savunacağını ilan etti. .

Pakistan asıllı Yusuf da sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada İskoçya’ya bağımsızlığını getirmeye “kararlı” olduğunu belirterek, “Bunu başaracak nesil biz olacağız” dedi. dedi.

haber-dortdivan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu