Ekonomi

Gram altın fiyatı ne kadar oldu? (8 Ağustos 2023 altın fiyatları)

Güne yatay bir seyirle başlayan altının gram fiyatı, süreci 1.678 lira seviyesinde görüyor.

Dün altının ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak altının gram fiyatı da günü bir önceki kapanışın yüzde 0,3 altında 1.680 liradan tamamladı.

Güne yatay bir seyirle başlayan altının gram fiyatı, 10,35 prestijiyle önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 1.678 lirada süreci görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2 bin 760 liradan, Cumhuriyet altını da 11 bin 130 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu sıralar yüzde 0,2 düşüşle 1.932 dolardan işlem görüyor.

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki dönemde para politikasına ilişkin belirsizliğin ve resesyon olasılığının öne çıkmaya başlamasıyla karışık bir seyir izliyor.

103 milyar dolarlık tahvil ihracı yatırımcıların ilgi odağında

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in büyük ihtimalle politika faizini değiştirmeyeceği öngörülürken, Perşembe günü ülkede açıklanacak enflasyon verilerinin söz konusu fiyatlamalardaki oynaklığı artırabileceği belirtiliyor.

Bu hafta ABD’de gerçekleşecek yaklaşık 103 milyar dolarlık tahvil ihracı da yatırımcıların ilgi odağında.

1.970 dolarlık direnç pozisyonu

ABD Hazine Bakanlığı’nın bugün 42 milyar dolarlık 3 yıllık tahvil, yarın 38 milyar dolarlık 10 yıllık tahvil ve Perşembe günü 23 milyar dolarlık 30 yıllık tahvil ihraç etmesi bekleniyor.

Analistler, ihalelerdeki talebin piyasa beklentilerine ilişkin değerli mesajlar verebileceğini belirterek, 30 yıllık tahvil ihracında oluşacak faiz oranları ile getiri eğrisindeki son durumun yakından takip edileceğini belirtti.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını, yurt dışında ise ABD’deki dış ticaret istikrarı ve toptan eşya stokları verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik olarak 1.930 doların takviye, 1.970 doların ise direnç konumunda olduğunu kaydetti. altının ons fiyatı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu