Haber

Edirne’de Roman Soykırımı Anma Etkinliği Düzenlendi

Edirne’de 2 Ağustos 1944’te Auschwitz kampında öldürülen 3 bine yakın Roman vatandaş için Meriç Nehri kıyısında anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Roma Soykırımı Anıtı Porajmos’un çiçeklerle süslenmiş fotoğrafı bırakıldı. Meriç Nehri’nde.

Meriç Nehri kıyısındaki Auschwitz Kampında hayatını kaybeden yaklaşık 3 bin Roman vatandaş için anma etkinliği düzenlendi. Program, hayatını kaybeden Roman vatandaşlar için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Anmaya, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.

Roman Çalışma Kümesi Sözcüsü Turan Şallı, anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, Auschwitz kampında yaklaşık 3 bin Roman vatandaşın sistematik olarak katledilmesinin 79. yıl dönümü olduğunu söyledi. Şallı, “Bugün 2 Ağustos 1944’te 3 bine yakın Roman’ın sistematik olarak katledilmesinin 79. yıl dönümü. Tarihi isimleriyle Çingeneler her dönemde toplumsal ayrımcılığa, şiddete ve zulme maruz kaldılar. Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Zafer, “Asırlardır bir arada yaşadığımız kardeşlerimiz, ne Osmanlı döneminde ne de Cumhuriyet tarihi boyunca kardeşlik içinde ve eşit haklara sahip olarak en ufak bir sorun yaşamadan yaşadılar. Ancak Nazi Almanyası döneminde binlerce Romalı’nın hayatını kaybettiğini biliyoruz.”

Konuşmaların ardından Roma Soykırımı Anıtı ‘Porajmos’un çiçeklerle süslenmiş fotoğrafı nehre bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu