Haber

Denizli Şehir Hastanesi’nde neler oluyor?

T24 yazarı Çiğdem Toker, Antalya Şehir Hastanesi’nin ardından Denizli Şehir Hastanesi ihalesinin de soru işaretleri içerdiğine dikkat çekti. diye sordu.

Toker’in “Denizli Şehir Hastanesi’nde neler oluyor?” Yazının ilgili kısmı şöyle:

“Antalya Şehir Hastanesi gibi ilk ihalesi 2020 yılında yapılan Denizli Şehir Hastanesi projesi de halka hesapsız ve çok ağır fatura getiren projelerden biri olarak kayıtlara geçiyor. İlki Aralık 2020’de, ikincisi ise Mayıs 2021’de yapılan hastane kamuoyuna duyuruldu (Sözcü gazetesinde), özetle şöyleydi:

‘- Aralık 2020’de 1 milyar 34 milyon 53 bin 20 TL’lik ilk ihaleyi Ekşioğlu-Ekşihan kazandı
-İkinci ihale 2021 Mayıs’ta 1 milyar 189 milyon TL’lik Ermit Mühendislik-Özge İnşaat -Üçüncü ihale Mart 2023’te IC İÇtaş tarafından 4 milyar 697 milyon 900 bin TL’lik oldu.’

İlk ihaleyi alan şirketin neden vazgeçtiği veya geride kaldığı ise kamuoyuna açıklanmadı.
İkinci ihalesinin ardından Temmuz 2021’de üretimine başlanan Denizli Şehir Hastanesi, Ağustos 2023’te bitecekti. (750 günlük inşaat süresinin ne kadar acele(!) olduğu da ayrı bir tartışma konusu) Meslektaşlar Denizli yerel basınında yeniden müzakere usulüyle yapılan bu ihalede anlaşmazlık çıktığı ve çalışmaların durma noktasına geldiği bildirildi.

Müteahhit firma ile Sağlık Bakanlığı arasında ihtilaf çıktığı da haberlere yansımıştı. Gelinen noktada 1000 yataklı Denizli Şehir Hastanesi’nin maliyeti en az üç katına çıkmış durumda. Daha çok paylaşayım. Sağlık Bakanlığı’nın son ihalede belirlediği yaklaşık bedel 4 milyar 865 milyon 765 bin 633 TL. IC İçtaş’ın verdiği en düşük teklif, yaklaşık maliyetin yüzde 3,45 üzerinde oldu. İndirim hakkınızı getirecek…” (HABER MERKEZİ)

haberefeler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu